
Festiwal odbył się w Krakowie w dniach 25-31 stycznia z okazji 10-lecia pisma. Codziennie odbywały się w cafe Cheder na krakowskim Kaziemirzu spotkania, dyskusje i pokazy filmów.
Program Festiwalu 25 stycznia, poniedziałek, godz. 19 Spotkanie wokół najnowszej Zadry i Zadroczytanie W spotkaniu wokół najnowszego, jubileuszowego numeru pisma razem z redakcją udział wezmą także autorki/autorzy Zadry – m.in. Bożena Jawień, Monika Mostowik, Sławomira Walczewska, Anna Marchewka, Monika Świerkosz, Marcin Wilk. Smakowitym dodatkiem do prezentacji jubileuszowej Zadry będzie Zadroczytanie – czytanie na głos najciekawszych tekstów z dotychczasowych numerów pisma, a także tekstów napisanych specjalnie na Festiwal Zadry. Słuchać i czytać każda/y może – zapraszamy do napisania i przeczytania niedługich tekstów na dowolny feministyczny temat. Po Zadroczytaniu zapraszamy na lampkę gruzińskiego wina, czyli toast za kolejne 10 lat Zadry i za jej wierne czytelniczki/ów i autorki/ów.
26 stycznia, wtorek, godz. 19 Jidysz - ginący język kobiet? Egzaminy do Studium Kultury i Języków Żydowskich we Wrocławiu: większość kandydujących wybiera hebrajski jako język, którego chcą się uczyć – język Biblii i współczesnego Izraela. Tylko mała grupka decyduje się na jidysz – język, który dziś UNESCO zalicza do języków ginących, a którym przed wojną mówiła co trzecia osoba w Warszawie i co piąta w Nowym Jorku. Na pytanie "dlaczego jidysz?" coraz częściej pada odpowiedź: "bo interesuje mnie historia kobiet i feminizm". Budzi to nadzieję, że nurt genderowy w studiach żydowskich, obecny niemal we wszystkich liczących się ośrodkach badawczych na świecie, zacznie się też rozwijać w Polsce i przyczyni się do ocalenia kobiecego dziedzictwa języka jidysz.
O kobiecości języka jidysz opowie dr Joanna Lisek z Zakładu Studiów Żydowskich Uniwersytetu Wrocławskiego.
27 stycznia, środa, godz. 19 Cheder, ul. Józefa 36 Polski feminizm = akademia? Czy druga fala polskiego feminizmu z przełomu lat 80. i 90. wypłynęła z uniwersyteckich seminariów? Czy feminizm zawsze jest i będzie w Polsce związany z akademią? Co to jest feminizm akademicki i jakich feminizmów potrzebujemy? Czy studentki/studenci gender studies chodzą na manify czy tylko na f/seminaria? Czy bez genderu nie ma poweru? W panelu dyskusyjnym wezmą udział: socjolożka dr Beata Kowalska (Uniwersytet Jagielloński), polonistka dr Magdalena Piekara (Uniwersytet Śląski) i literaturoznawczyni dr Agnieszka Gajewska (UAM w Poznaniu).
28 stycznia, czwartek, godz. 19 Aborcja i demokracja: Polska i RPA Pokaz filmu dokumentalnego niemieckiej reżyserki Sary Diehl "Abortion Democracy: Poland/ South Africa" (2008). Film opowiada o różnicach między dostępem do legalnej aborcji w Polsce i w RPA: w Polsce prawo aborcyjne jest surowe, ale ogłoszenia oferujące nielegalną aborcję można znaleźć w każdej gazecie. W RPA mimo liberalnego prawa aborcyjnego kobiety mają problem z dostępem do legalnego zabiegu.
W dyskusji po filmie wezmą udział dr Bożena Jawień i Hanna Lipowska-Teutsch.
29 stycznia, piątek, godz. 19 Nie tylko Matki Polki czyli kobiecość w polskim kinie współczesnym Filmoznawczyni z Instytutu Sztuk Audiowizualnych UJ i kierowniczka podyplomowych studiów gender studies dr hab. Małgorzata Radkiewicz opowie o sposobach przedstawiania kobiecości przez polskie reżyserki i zaprezentuje fragmenty omawianych filmów (m.in. w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz i Małgorzaty Szumowskiej).
30 stycznia, sobota, godz. 19 Smak literatury, dotyk feminizmu Spotkanie z Ingą Iwasiów, feministyczną krytyczką literacką i pisarką, profesorką Uniwersytetu Szczecińskiego, autorką m.in. książek: Smaki i dotyki,Rewindykacje. Kobieta czytająca dzisiaj, Gender dla średnio zaawansowanych, a także powieści Bambino, która znalazła się wśród siedmiu książek nominowanych do literackiej nagrody NIKE.
Spotkanie poprowadzi redaktorka naczelna Zadry, Beata Kozak
31 stycznia, niedziela, godz. 19 Dobra prasa feministek
Spotkanie z Bernadettą Darską, redaktorką naczelną olsztyńskiego kwartalnika literackiego "Portret", autorką Czasu fem i Głosów kobiet. W książkach tych autorka obszernie i zajmująco prezentuje i analizuje polskie pisma feministyczne powstałe po roku 1989, a wśród nich jedyne istniejące do dzisiaj i obchodzące swoje 10-lecie. Imię jego – Zadra :-) Spotkanie poprowadzi redaktorka naczelna Zadry, Beata Kozak. |