zadra-na-www

MATRONATY

Dziecko niebieskie
Sławomira Walczewska   
25 lipca 2013

Niedawno Windsorom urodziło się dziecko. Sporo ludzi się tym interesuje lub zostało wciągniętych w zajmowanie się tą sprawą, bo dziecko jest prawnuczkiem królowej brytyjskiej. Gratulacje z powodu narodzin przesłali nie tylko przedstawiciele innych, nielicznych monarchii, lecz także prezydenci demokratycznych   państw, w tym prezydent Stanów Zjednoczonych. Media masowe podkręcają atmosferę, urzędy i urzędnicy państwowi prześcigają się w wymyślaniu sposobów na uczczenie narodzin kolejnego następcy tronu. Jednym z popularnych i spektakularnych pomysłów jest podświetlanie. Fontanna na placu Trafalgar w Londynie, jak również wodospad Niagara w Stanach zostały podświetlone na niebiesko, bo „królewskie dziecko” jest chłopcem. George Alexander Louis, książę Cambridge, jest niewątpliwie chłopcem, jak wskazuje każde z jego trzech męskich imion. Okazuje się przy tym, że nawet w kraju, który ceni sobie swoją królową, kobietę, jedną z najdłużej panujących brytyjskich monarchów i monarchiń, płeć męska dziecka, do tego dziecka pierworodnego, ma znaczenie.

Nie wiadomo, czy budynki, fontanny i wodospad Niagara zostałyby iluminowane na różowo, gdyby urodziła się dziewczynka. Podkreślanie płci męskiej najsłynniejszego w tych dniach noworodka jest jednak niepotrzebne, a nawet szkodliwe w świecie, w którym istnieje selekcja dzieci i embrionów ze względu na płeć.

W Indiach, dawnej kolonii brytyjskiej, chłopcy są znacznie bardziej pożądanymi dziećmi. Chłopiec to prestiż dla rodziny i zamożność. Dziewczynka, której zamążpójście wiąże się z posagiem, oznacza dla rodziny zubożenie. Selekcji dokonuje się przed narodzinami, przeprowadzając aborcję, jeśli płeć embrionu jest nieodpowiednia. Dzieciobójstwo to opcja dla biedniejszych. Prenatalne badania płci i aborcje dokonywane na tej podstawie stały się w Indiach tak powszechne, że wpływają na sytuację demograficzną w tym kraju. Znaczna nadwyżka młodych mężczyzn nad kobietami może być jedną z przyczyn wzrostu przestępstw na tle seksualnym. Ostatnio przestępstwa tego typu stały się plagą w Indiach i stały się głośne także poza Indiami z powodu gwałtów na turystkach. Nie tylko z tego powodu selekcja płciowa embrionów i dzieci jest dla kobiet niebezpieczna. W Indiach matka i żona, która nie urodzi pożądanego męskiego potomka, narażona jest na złe traktowanie ze strony męża i jego rodziny, a w skrajnych przypadkach grozi jej śmierć w zaaranżowanym przez nich wypadku, np. przez poparzenie.

Selekcję płci przed narodzinami i po nich stosuje się masowo również w innych krajach. W Chinach jest ona wprawdzie prawnie zabroniona, ale powszechnie stosowana, zazwyczaj w formie dzieciobójstwa. Rozmiary ludobójstwa, które dokonuje się w świecie na dziewczynkach, są ogromne i jednocześnie trudnie do dokładnego policzenia. Na podstawie zaburzonych relacji demograficznych można jednak ustalić szacunkowo liczby, które wskazują na to, że na świecie dokonywane jest ciche genderobójstwo i że jego ofiarami są dziewczynki.

Radość z powodu przyjścia na świat męskiego potomka brytyjskiej rodziny królewskiej ma swój rewers, którym jest rozpacz hinduskiej matki, przerażonej urodzeniem kolejnej dziewczynki. Dopóki płeć męska dziecka będzie nadwyżkowo celebrowana, dotąd płeć żeńska dziecka będzie się wiązać z niższym statusem. Podkreślanie znaczenia męskiej płci dziecka urodzonego w Londynie może utwierdzać selekcyjne obyczaje w innych częściach świata, zwłaszcza w tych, które, jak dawne kolonie, mogą w obyczajach londyńskich widzieć wysoką miarę dla własnych. Mogłoby się wydawać, że różowe śpioszki dla dziewczynek, a błękitne dla chłopców to niewinny i uroczy zwyczaj. W Indiach tymczasem takie różowe śpioszki mogą być wyrokiem śmierci dla dziecka, a także dla matki, która urodziła kolejną niechcianą dziewczynkę.

Dlatego gdy odbywa się świętowanie urodzin „królewskiego dziecka”, wolałabym, żeby fontanna na Placu Trafalgar była podświetlona na przykład na zielono albo na żółto. Też ładnie by wyglądało.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

fio

© 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: Olison's Project - usługi graficzne. Wykonanie: zecernia.net - strony www