zadra-na-www

MATRONATY

Sto lat, Ann!
Sławomira Walczewska   
09 maja 2013

Mało kto jej nie zna. Ann Snitow od ponad dwudziestu lat przyjeżdża do Polski, prowadzi wykłady i spotkania dyskusyjne, przedstawia amerykański feminizm i rozmawia z nami, polskimi feministkami. Kto jest w stanie przedrzeć się przez kunsztowny angielski Ann Snitow, ukształtowany przez badania nad literaturą angielską, ta ma szczęście kontaktu z samym źródłem wiedzy o amerykańskim feminizmie.

Ann Snitow jest profesorką literatury angielskiej i gender studies w nowojorskiej New School for Social Research, ale nie jest to biurkowo-katedralniana profesorka. Samo wygłaszanie wykładów i przemawianie do ściany nie satysfakcjonowałoby jej. Musi widzieć reakcję na to, o czym mówi, potrzebuje mieć kontakt ze swoimi student/k/ami i być z nimi w ciągłej rozmowie. A już najbardziej potrzebuje tego, żeby wiedza służyła zmianie na lepsze i nie była tylko jałowym teoretyzowaniem. Ann Snitow całą swoją mądrość i wrażliwość zaangażowała na rzecz zmiany sytuacji kobiet.

Jest działaczką kobiecą w drugim pokoleniu. Jej matka Virginia Levitt Snitow była działaczką, nauczycielką, pisarką, filantropką, znaną jako przewodnicząca sekcji kobiet Amerykańskiego Kongresu Żydowskiego. Ojciec był adwokatem i przedsiębiorcą. Rodzice matki pochodzili z Europy Środkowej. Dziadek urodził się na Ukrainie, a babka w Rumunii. Relacje Ann z jej sławną matką, Virginią, nie były bezproblemowe. Ann nie powtarzała drogi swojej matki, lecz wybrała swoją.

Studiowała literaturę angielską u źródeł, w Wielkiej Brytanii i ukończyła studia na Uniwersytecie Londyńskim. Jest współredaktorką zbioru tekstów z 1982 roku „Powers of Desire. The Politics of Sexuality”, do tej pory podstawowej lektury na temat historyczności doświadczenia seksualnego. W końcu lat 90. wydała zbiór wywiadów z prekursorkami feminizmu drugiej fali z Stanach, „The Feminist Memoire Project. Voices from Women’s Liberation”. Publikuje artykuły, jeździ z wykładami po całej Europie Środkowej i Wschodniej. Od początku istnienia Szkoły Letniej „Demokracja i różnorodność”, organizowanej corocznie do dziś przez New School for Social Research najpierw w Krakowie, a potem we Wrocławiu, prowadziła tam kurs genderowy.

W Stanach była współzałożycielką takich organizacji, jak New York Radical Feminists, No More Nice Girls, Feminist Anti-Censorship Task Force oraz, w ostatnich latach, Take Back the Future. Jej pasją jednak stało się towarzyszenie przemianom w naszej części świata. W 1991 roku była współorganizatorką spotkania założycielskiego amerykańsko-środkowoeuropejskiej organizacji feministycznej Sieć Kobiet Wschód-Zachód (Network of East-West Women) w Dubrowniku. W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt kobiet ze Stanów i z krajów Europy Środkowej. Grupa z Polski była spora: prof. Małgorzata Fuszara, prof. Siemieńska, prof. Anna Titkow, Barbara Limanowska i kilka innych osób. Leciałyśmy jednym samolotem i żartowałyśmy ponuro, że gdyby się rozbił, feminizm w Polsce na jakiś czas by się skończył. W tamtym czasie feministek była garstka. Powstała w Dubrowniku NEWW do tej pory jest jedną z najbardziej liczących się międzynarodowych organizacji feministycznych oraz najbardziej znaną i poważaną organizacją, obecną w Europie Środkowej i Wschodniej. Od 2000 roku jej siedzibą jest Gdańsk, a dyrektorką jest Małgorzata Tarasiewicz.

Ann Snitow prawie co roku przyjeżdża do Polski, a jej mieszkanie przy ulicy Wiosennej na Dolnym Manhattanie w Nowym Jorku to już instytucja: jest tętniącym życiem miejscem spotkań dla feministek ze Wschodu i Zachodu. Ann jest życzliwą obserwatorką i delikatną, taktowną wspieraczką polskiego ruchu feministycznego. Jej uważności, komentarzom, jej mądrości zawdzięczamy bardzo wiele z tego, co same zdołałyśmy tu zdziałać. Dziś Ann Snitow ma siedemdziesiąte urodziny. Sto lat, Ann, kochamy Cię!

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

fio

© 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: Olison's Project - usługi graficzne. Wykonanie: zecernia.net - strony www