zadra-na-www

MATRONATY

Gorący podmuch marca
Sławomira Walczewska   
22 lutego 2013

Zbliża się wiosna, zbliża się marzec. Wraz z nim coroczne świętowanie, które już od dawna nie ogranicza się do kwiatka na Dzień Kobiet, przyjmowanego czasem z radością, a czasem z kpiną. 8 Marca od jakiegoś czasu stał się jednym z wielu dni marcowych, w których mówi się o kobietach. Ucichły dyskusje, czy świętować ten dzień, czy nie, czy jest to święto, które służy komunistom czy handlarzom. Imprez na tematy okołokobiece w marcu jest tyle, że takie dyskusje przestały mieć sens, a sam marzec stał się miesiącem symfonicznego, wielogłosowego świętowania i dyskutowania o sprawach kobiet i wszystkich innych sprawach związanych z kobietami i z potrzebą zmiany. Potrzeba takich spotkań i dyskusji okazała się tak powszechna, że jeden miesiąc marca nie starczył, żeby w nim zmieścić i wernisaż wystawy, i spotkanie autorskie, i imprezę tańczoną i jeszcze do tego manifę.

Tak jest w wielu miastach. W większych program imprez marcowych pewnie będzie bardziej obszerny, niż w mniejszych. W Krakowie na przykład szykują się co najmniej dwie ciekawe wystawy artystek. Swoje najnowsze prace pokaże Iwona Demko, autorka prowokujących prac waginalnych i Ewa Ciepielewska, która sportretowała kobiety zmieniające świat. Z kolei w Białymstoku grupa DziewCzyny po raz kolejny wzięła sprawy w swoje ręce i będzie w marcu ciekawie feminizować miasto. Mniejsze i większe manify odbędą się w co najmniej kilkunastu miastach, jak w zeszłym roku.

Międzynarodowe inicjatywy na skalę globalną pozwalają się poczuć członkiniami ogólnoświatowego ruchu kobiet i mężczyzn, które i którzy pragną zmian i działają na ich rzecz. Nawet, jeśli jest to jedynie flash mob, trwający kilka albo kilkanaście minut, przyjemnie jest wiedzieć, że brało w nim udział nie tylko kilkanaście lub kilkadziesiąt osób w naszym mieście, lecz że chodzi o tysiące, dziesiątki, a nawet setki tysięcy osób na całym świecie. Tak było w przypadku zeszłorocznego flash mobu ,,Join me on the bridge", spotkajmy się na moście: http://www.womenforwomen.org/events-supporting-women/international-womens-day.php , rozpropagowanego przez Women For Women International . Podobnie globalny był ,,rozbiegowy", przed-marcowy flash mob taneczny, który ostatnio przyciągnął również w Polsce wiele osób: http://www.onebillionrising.org/livestream

Kobiecy marzec nadchodzi, będzie się działo.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

fio

© 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: Olison's Project - usługi graficzne. Wykonanie: zecernia.net - strony www