zadra-na-www

MATRONATY

Bez faceta nie istniejesz?
Joanna Kubik   
27 sierpnia 2013

Kto wymyślił nazwę Męskie Granie? Przecież biorą w nim udział też artystki, ba, jedna z nich jest nawet dyrektorką festiwalu, o przepraszam, „dyrektorem artystycznym”. Mowa oczywiście o Katarzynie Nosowskiej. „Męskie Granie to projekt odważny, niezależny i pełen twórczego napięcia. Biorący w nim udział artyści nie dają się zaszufladkować, nieustannie wymykają się konwencjom. (…). To najlepsi muzycy, projektanci oraz specjaliści sztuk wizualnych. Wspólnie udowodnią, że z łączenia przeciwieństw i czerpania z bogactwa różnorodności mogą się zrodzić rzeczy niezwykłe” – czytamy na stronie meskiegranie.pl.

Twórcom Męskiego grania chyba jednak coś się pomyliło. Ani przez chwilę nie jest to „projekt odważny”, ani „czerpiący z bogactwa różnorodności”. Jest niczym innym, jak promowaniem stereotypów, utwierdzaniem konserwatywnego patrzenia na rzeczywistość.

Przecież w Męskim Graniu występują również kobiety! Skąd więc wzięli się ci „najlepsi muzycy, projektanci i specjaliści”? Co z Peszek, Koteluk, Brodką, Nosowską? A może w tym szaleństwie jest metoda? Bo przecież „baba” w macho towarzystwie to nobilitacja i prestiż – oczywiście „dla baby”. I dopiero, gdy zakumpluje się z się z męskimi osobnikami, zasłuży na miano „prawdziwego muzyka”.

Ciekawe, że kiedy mowa o kobiecym graniu, o takim np. Ladies Jazz Festiwal, który co roku odbywa się w Gdyni, nie pojawia się ani jedno męskie nazwisko. Organizatorzy świadomie zapraszają do udziału, zgodnie z ideą i nazwą festiwalu, tylko artystki. Gdyby było inaczej, zapewne publiczność odczułaby to jako śmieszne i groteskowe.

Pani Katarzyno, bierze pani udział wydarzeniu, w którym artystka jest postacią drugoplanową nie ze względu na talent, ale na swoją płeć. Dla wielu kobiet jest pani wzorem do naśladowania. Przesłanie, które niesie za sobą pani udział w Męskim Graniu, zaprzepaszcza wieloletnią walkę kobiet o równoważne miejsce w życiu publicznym i brzmi jednoznacznie: bez mężczyzn jesteśmy nic nie warte. Chyba czas pomyśleć nad zmianą formuły koncertów albo po prostu zmienić nazwę.

Kiedy wreszcie kobiety będą dumne z tego, że są kobietami?

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

fio

© 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: Olison's Project - usługi graficzne. Wykonanie: zecernia.net - strony www