zadra-na-www

MATRONATY

Wyjazdy uczą
Karolina Nejman   
18 stycznia 2016

Na początku 2015 roku przez dwa miesiące redakcja Zadry miala możliwość udziału w projekcie Fundacji Kobiecej pod nazwą „Kurs na standard europejski w projektach równościowych”.

Celem projektu było pogłębienie współpracy pomiędzy organizacjami zajmującymi się problematyka równości płci oraz podwyższenie kompetencji merytorycznych, językowych, międzykulturowych oraz organizacyjnych czlonkiń zarządu Fundacji. W projekcie wzięły udział dwie osoby. Każda z nich przez dwa miesiące współpracowala z dwiema organizacjami w Berlinie, z Międzykulturowym Centrum Kobiet oraz z Inicjatywą Kobiecą Berlin-Warszawa, uczestnicząc w organizowanych przez nie działaniach w zakresie edukacji równościowej.

erasmusWyjazd poprzedziły ustalenia dotyczące sytuacji obu wyjeżdżających osób na miejscu: zapewnienie mieszkania, miejsca pracy w biurze oraz sposobu kontaktowania się z obiema organizacjami: przyjmującymi i wysyłającą. Na miejscu projekt rozpoczął się nie tylko w obu organizacjach, lecz też w polskiej restauracji. „Bigos party” to była okazja do mniej formalneego wzajemnego poznania się oraz do wymiany międzykulturowej.

W trakcie realizacji projektu obie członkinie zarzadu, oprócz możliwości uczestniczenia na bieżąco w działaniach realizowanych przez organizacje goszczące, miały możliwość poprowadzić po dwa warsztaty weekendowe, zgodnie ze swoimi umiejętnościami i doświadczeniem. Warsztaty te zostały bardzo dobrze ocenione przez ich uczestniczki.

Pobyt w Berlinie zaowocowal pogłębieniem i rozszerzeniem współpracy z organizacjami niemieckimi. Pojawiły się też kolejne pomysły na współpracę. Uczestniczki wyjazdu podniosły swoje kompetencje międzykulturowe i językowe oraz zainspirowały się do kolejnych działań zarówno na płaszczyźnie międzynarodowej, jak i ogólnopolskiej i lokalnej. Do włączenia się do nich zachęca eFKa na Facebooku. Z kolei w Zadrze nr 1/2015 ukazał się blok tekstów dotyczących zdrowia, a autorka jednego z tekstów przyjechała z Berlina do Krakowa, żeby poprowadzić warsztaty w zakresie tematyki swojego tekstu. Na poziomie lokalnym rezultatem projektu jest „spowolnienie”, o czym wkrótce będziemy informować szczegółowo.

Ten projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora/autorki i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

fio

© 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: Olison's Project - usługi graficzne. Wykonanie: zecernia.net - strony www