zadra-na-www

MATRONATY

Bajka o gender, owcach i baranach
Beata Kozak   
10 grudnia 2013

Niedawno temu, bardzo blisko nas, a nawet zaraz tutaj, niedaleko, na zielonej łące pasły się owieczki i baranki. Właścicielem ich stada był stary pan z długą, siwą brodą, a może było tych panów więcej, w każdym razie rzadko się pokazywali, bo byli dyskretni. Owieczki i baranki skubały zieloną trawkę, a pilnowały ich specjalne psy, które nazywają się owczarki. Te psy były wyszkolone właśnie do pilnowania zwierząt i zaganiania ich w kupę, żeby się owieczki i baranki nie porozłaziły po całym świecie, bo wtedy mogłyby na przykład wpaść w dół albo zrobić sobie inną krzywdę. Pan z długą białą brodą wychodził czasem ze swojego złotego domku i patrzył, czy owczarki dobrze pilnują stada, a potem znowu chował się w środku, bo miał tam wygodny, miękki fotel.

schafe1Aż tu pewnego dnia niektóre owieczki zauważyły, że owczarki bardzo brzydko bawią się z ich jagniątkami. Jagniątka poskarżyły się swoim rodzicom, że psy je gryzą, a przecież powinny je tylko pilnować i być dla nich dobre. Zwierzęta bardzo się zdenerwowały, zwłaszcza że coraz więcej jagniątek skarżyło się na złe owczarki. Do stada zwierząt przyjechała szybko telewizja i prasa i od tego czasu panowie w telewizji i w gazetach ciągle mówili o tym, że niektóre owczarki są złe, bo gryzą jagniątka, którymi powinny się opiekować. Wszyscy byli bardzo niezadowoleni i oburzeni. Owieczki i baranki denerwowały się coraz bardziej, a niektóre baranki nawet opuściły rogi w kierunku psów i zaczęły brać rozbieg tak, jakby chciały je pobóść. To znaczy - zbić za karę. A niektóre owieczki krzyczały, że nie chą już paść się na takiej oszukańczej łące, w tym głupim stadzie, gdzie psy gryzą małe owieczki i że to jest jakiś skandal i że tak nie może być. I że stróżujące owczarki okazały się wilkami w owczarkowej skórze. Ktoś ze stada użył nawet starego przysłowia o diable, który ubrał się w ornat i ogonem na mszę dzwoni.

I nagle wszystko się zmieniło - tak jakby piorun uderzył, jakby grzmot walnął i odmienił wszystko nie do poznania. A sprawiły to owczarki. Owczarki to psy dobrze wyszkolone, wytrenowane w zagranicznych szkołach, z niejednej miski karmę jadły i umieją sprawnie pociągać za sznurki - a to jest coś, czego nie potrafi byle owca czy baran. Posłuchajcie, kochane dzieci, co zrobiły owczarki.

Zrobiły tak: któregoś dnia, kiedy na łące znowu koczowali ludzie z mediów, a zwierzęta patrzyły na psy spode łba, owczarki zaczęły bardzo głośno ujadać i rzuciły się całą sforą na krowy, które pasły się w pobliżu. „Zbrodnia! Pożar! Pali się!” - szczekały psy przez specjalne, wzmacniające megafony – „Ratujmy nasze jagniątka przed chorobą wściekłych krów! Krowy to złodziejki i mordercy! Ona są czarne! One są nienormalne! One podłożyły bombę pod cały kosmos! Ratujmy się! Ratujmy nasze stado! Ratujmy jagniątka przed krowami!”. Owczarki szczekały tak głośno, że zaraz przybiegli ludzie z mediów i podstawili im pod pyski mikrofony i kamery, mimo że z pysków owczarków kapała czerwona piana i trująca ślina. Psy powtarzały w kółko wyssane ze swoich łap oskarżenia: krowy to zbrodniarki, krowy ukradły kilkanaście gwiazd z nieba, krowy zabiły faraonów, krowy zmuszają małe owieczki do przebierania się za papugi, krowy niszczą całą łąkę i dają pseudomleko. Nad łąkami niosło się echo z psich przemów: to one – one – one – one – one, nie my. To one – one – one –one –nie my. I nawet kiedy jeden z psów otwarcie, na wizji, wziął kota i z kpiącym uśmieszkiem odwrócił go ogonem, a inny wziął zbiorowy mózg, wyprał go i na oczach telewidzów zrobił z niego wodę – nikt nie zareagował. Tylko krowy zbaraniały i przez jakiś czas przeżuwały w zdumieniu to, co rozgrywało się przed ich mordami. A potem zaczęły mielić jęzorami, że przecież kot, że przecież woda z mózgu, że stara technika manipulacji, którą zna każde dziecko i która nazywa się „obrona przez atak” i „umiejętne odwrócenie uwagi”. Po jakimś czasie przyłączyło się do nich kilka zwierząt ze stada. Ale owczarki nadal regularnie sączyły w mikrofony czerwoną pianę. Podzieliły ją na trujące porcje i podśpiewywały na melodię reklamy z Biedronki „codziennie - nowe kłamstwa”.

Łąka nie była już taka sama jak kiedyś. Owce ze stada pogrążyły się jeszcze bardziej w swojej owcości i wygrażały kopytami tym, na których ujadały psy. A barany okazały się prawdziwymi, klasycznymi baranami. Żadne zwierzę nie zawracało już sobie głowy niedawnym szokującym odkryciem, że owczarki gryzą ich jagniątka. Im głośniej szczekały psy, tym bardziej owce i barany zapominały o ich przestępstwach. Z czasem pojawiły się ostrożne refleksje: cóż, psy stróżujące nigdy nie lubiły krów, bo krowy nie są i nie chcą być częścią stada, którego pilnują psy. Krowy, konie, świnie i inne zwierzęta – a nawet niektóre owieczki i baranki! – wpadają czasem na pomysły, które bardzo denerwują pana z białą brodą i pracujące dla niego owczarki. Konie na przykład traktują psie popisy jak końskie zaloty, krowy muczą krytycznie, świnie tylko chrząkają znacząco. A owczarki chcą, żeby cała łąka była ich jednym, wielkim stadem. Chcą zamienić wszystkie zwierzęta w potulne owce i zwyczajne barany, bo tak by owczarkom najbardziej pasowało.

Ale niedoczekanie ich. Nie wszystkie konie zbaranieją, nie wszystkie krowy będą beczeć jak barany, nie wszystkie zające przycupną w strachu na miedzy, żeby przeczekać nagonkę z psami, które ze stróżujących zamieniły się w myśliwskie. Na horyzoncie słychać już tętent kopyt i bojowy okrzyk „Niech ich gęś kopnie!”. Owczarki nie będą mogły się rozluźnić. Krety będą pod nimi ryć, świnie będą umiejętnie odrzucać błoto, którymi owczarki je obrzucają. Króliki będą na nie kręcić nosami, koty będą im wydrapywać oczy pazurami. Jakiś robak będzie je gryzł. Żadna jaskółka nie uczyni im wiosny, za to każdy wilk będzie im wilkiem. Cielęta nie będą już gapić się na owczarki pokornie jak na malowane wrota, kury odmówią znoszenia im złotych jajek. I nawet słonie zrozumieją, że psy robią je w trąbę.

 

Komentarze  

 
#1 ekartka urodzinowa 2014-06-30 01:40
Perfekcyjna stronka ! Pozdrowionka :)
Cytować
 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

fio

© 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: Olison's Project - usługi graficzne. Wykonanie: zecernia.net - strony www