zadra-na-www

MATRONATY

Kobiecy parlament
Barbara W. Lewicka   
24 września 2013

Spośród wszystkich parlamentów świata najwięcej kobiet jest w parlamencie niewielkiego afrykańskiego kraju Rwanda. We wrześniu tego roku odbyły się tam wybory i procent kobiet, już w poprzedniej kadencji parlamentu wysoki, wzrósł w nich do 2/3. Kobiety w parlamencie Rwandy zajmują ponad 60% miejsc i jest to najwyższy wynik na świecie.

Żeby jednak zorientować się, jaki faktyczny udział w rządzeniu państwem mają kobiety, trzeba dowiedzieć się więcej o Rwandzie. Jest to nieduży kraj, położony w środkowo-wschodniej Afryce, pomiędzy Kongiem a Tanzanią oraz Ugandą a Burundi. Był kolonią belgijską do 1962 roku. Mieszka tam 10 milionów ludzi. Przynależność plemienna odgrywa ważną rolę i stała się tłem największego aktu ludobójstwa w najnowszych czasach. W 1994 roku, w ciągu trzech miesięcy, zostało tam zamordowane 10% społeczeństwa. Ludność Rwandy składa się z członków i członkiń dwóch plemion. Większością są Hutu, jest ich 85%, natomiast drugim co do wielkości jest plemię Tutsi i stanowi ok. 15% społeczeństwa. Przez dziesiątki lat w Rwandzie polityczną władzę sprawowali Tutsi. Zmieniła to rewolucja antykolonialna, która wyniosła Hutu do władzy. W 1994 roku rządził w Rwandzie pochodzący z plemienia Hutu prezydent Habyarimana. Przez dwadzieścia lat swoich rządów faworyzował członków swojego plemienia. Wspierał też Hutu w sąsiadującym z Rwandą Burundi.

Prezydent Habyarimana zginął w zamachu lotniczym. Samolot, którym leciał wraz z prezydentem Burundi, został zestrzelony w pobliżu stolicy Rwandy, Kigali. Rozpoczęło to wybuch nienawiści Hutu w stosunku do Tutsi oraz falę morderstw, w których brali udział sąsiedzi przeciw sąsiadom. Masowe morderstwa zostały przerwane przez zmilitaryzowaną opozycję Tutsi pod dowództwem Paula Kagame, oficera armii ugandyjskiej, pochodzącego z rodziny uciekinierów rwandyjskich z plemienia Tutsi.

Obecnie w Rwandzie kolejną już kadencję rządzi prezydent Kagame. Jego rządy chwalone są przez Zachód, ponieważ prezydent jest otwarty na kontakty z Zachodem, dba o dobre warunki dla biznesu i dla zachodnich inwestycji i wydobył swój kraj z zacofania gospodarczego. Jednocześnie w kraju Kagame rządzi jak oświecony despota. Porządek ma cenę drakońskich kar. Rwanda jest jedynym krajem na świecie, w którym za wyrzucenie na ulicę torebki foliowej płaci się grzywnę.

Kobiecy parlament może się podobać na Zachodzie, ale czy ten nowo wybrany, najbardziej kobiecy w świecie parlament będzie miał jakiś udział we władzy, pokaże najbliższa przyszłość. 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

fio

© 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: Olison's Project - usługi graficzne. Wykonanie: zecernia.net - strony www