zadra-na-www

MATRONATY

Legalny gwałt
Barbara W. Lewicka   
17 września 2013

W naszym regionie świata stosunki seksualne z nieletnimi są zabronione prawnie. Inaczej jest w wielu częściach świata, w których małżeństwo jest formą kontraktu między rodzinami i rodami, a wiek panny młodej nie podlega ścisłej kontroli prawnej. W pierwszych dniach września 2013 roku światem wstrząsnęła wiadomość, która dotarła z Jemenu. W okolicach Hardh przy granicy z Arabią Saudyjską rodzice wydali za mąż 8-letnią dziewczynkę, a jej 40-letni małżonek zamęczył ją w noc poślubną. Dziewczynka zmarła z powodu licznych obrażeń wewnętrznych.

Jemeńskie prawo ustalało minimalny wiek zamążpójścia dla kobiet na 15 lat, lecz w latach 90. prawo to zostało anulowane i uznano prymat decyzji rodziców w tej sprawie. Obecnie jedna czwarta małżeństw w tym kraju dotyczy dziewczynek poniżej 15 roku życia. Przypadki seksualnego zamęczenia na śmierć dziecka zdarzały się tam także wcześniej. Trzy lata temu w ten sposób zginęła 12-letnia dziewczynka. Obecne prawo de facto chroni w tym kraju pedofili. Morderstwo seksualne na 8-letniej Rawan wstrząsnęło światem. Organizacje kobiece domagają się aresztowania i osądzenia sprawcy oraz rodziców Rawan.

W krajach bliższych Europie problem wczesnych małżeństw obecny jest w Turcji, a zwłaszcza w jej wschodniej części. W tym kraju jest on jednak tematem kampanii uświadamiających dalekosiężne skutki wydawania dziewczynek za mąż. Nawet jeśli skutki takich małżeństw nie są kryminalne i tragiczne, związek młodej kobiety o nieukształtowanej jeszcze osobowości i psychice z dużo starszym zazwyczaj mężczyzną jest dla kobiety traumatyczny.

Duże sukcesy w informowaniu o spustoszeniach psychicznych, jakie może spowodować zbyt wczesne małżeństwo, ma kampania tureckiej organizacji „Latająca Miotła” z Ankary. Organizacja ta ramach swojej kampanii informacyjnej objeżdżała z biograficznym filmem kilkaset miejscowości we wschodniej Turcji i inicjowała tam dyskusję o wpływie wczesnych małżeństw na psychikę dziewczynek.

Oto wypowiedź dr Beaty Kowalskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego, znawczyni i badaczki sytuacji kobiet w krajach muzułmańskich: Niestety, historia Rawan nie jest odosobniona. Po Arabskiej Wiośnie widać w regionie potężny backlash, mimo że Wiosna obudziła tyle nadziei. Jedna z liderek kobiecych stwierdziła: „Jest już w tej chwili jasne, że uczestnictwo w walce nie gwarantuje udziału w podejmowaniu decyzji, gdy już ta walka się skończy. To pokazuje, że nasza walka jeszcze się nie skończyła. W rzeczywistości dopiero się zaczęła”. Zdobycze ruchu kobiecego, takie choćby jak zagwarantowany wiek ustawowy zawierania małżeństwa, są ignorowane. Pod osłoną wojny i konfliktów wewnętrznych ukrywa się patriarchat w swoich najbardziej agresywnych formach. Ostatnie raporty międzynarodowe opisują jak zamożni mężczyźni, głównie Saudyjczycy w wieku od 40-80 lat, wykorzystując tragiczną sytuację w obozach uchodźców z Syrii, kupują sobie nastoletnie dziewczynki za żony. Ciągle zastanawiam się, co my możemy zrobić, żeby tutejsze liderki poczuły wsparcie międzynarodowego siostrzeństwa.

 

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

fio

© 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: Olison's Project - usługi graficzne. Wykonanie: zecernia.net - strony www