zadra-na-www

MATRONATY

Rosja chora na homofobię
Barbara W. Lewicka   
21 sierpnia 2013

Lesbijki i geje w Rosji są w trudnej sytuacji. Jak w innych częściach świata, tak i tam istnieją stowarzyszenia osób homoseksualnych. Tymczasem w czerwcu tego roku uchwalono ustawę, która podcina korzenie rodzącego się tam ruchu lesbijsko-gejowskiego. Zgodnie z tą ustawą zabronione jest pod karą wysokiej grzywny propagowanie nieheteronormatywnych zachowań. Rosyjski minister spraw zagranicznych, pytany o swobody obywatelskie dla mniejszości seksualnych zapewnia jednocześnie, że nic się nie zmieniło. W Rosji od 1993 roku homoseksualizm jest zdekryminalizowany i według niego gejów i lesbijek w Rosji nikt nie prześladuje.

Jednocześnie jednak wprowadzona została ustawa o zakazie „propagandy homoseksualnej”. Została ona uchwalona przez rosyjski parlament znaczną większością, bez jednego nawet głosu sprzeciwu. Ustawa zabrania „propagowania nietradycyjnych relacji seksualnych”, co można interpretować bardzo szeroko. Daje to duże możliwości wywierania presji przez homofobiczną część społeczeństwa na środowiska liberalne, także lesbijsko-gejowskie. Każdy i każda, która publicznie stwierdzi, że homoseksualizm nie jest niczym zdrożnym, że jest normalny i że osoby homoseksualne mają prawo do życia zgodnie ze swoją orientacją seksualną, jest obecnie w Rosji przestępczynią/ przestępcą. Ustawa faktycznie jest stosowana, również w odniesieniu do cudzoziemczyń i cudzoziemców. Wkrótce po jej uchwaleniu za „propagowanie” aresztowana została czwórka Holendrów, którzy na obozie młodzieżowym pod Murmańskiem rozmawiali z młodzieżą na temat praw gejów i lesbijek.

Tymczasem kwitnie w Rosji nietolerancja i agresja skierowana wobec komoseksualistów. Prezenter rosyjskiej telewizji został zwolniony z pracy po tym, jak publicznie oświadczył, że jest gejem. Na YouTube umieszczonych jest wiele filmów – działacze ILGI naliczyli ich 150 – które obrazują nienawistne zachowania w stosunku do gejów i lesbijek, w tym filmy przedstawiające torturowanie osób homoseksualnych. Przypomina to podobnie drastyczną sytuację w Ugandzie.

Międzynarodowa społeczność lesbijsko-gejowska odpowiedziała bojkotem rosyjskich towarów, w szczególności rosyjskiej wódki. W barach pro-gejowskich rosyjską wódkę ostentacyjnie się wylewa. Znani aktorzy, piosenkarze i sportowcy wykonują gesty solidarności, jak Tilda Swinton, która sfotografowała się na Placu Czerwonym z tęczową flagą. Głośne stało się nawoływanie do bojkotu igrzysk olimpijskich, które mają się odbyć w Soczi w przyszłym roku. Minister spraw zagranicznych Islandii zaproponował rządowi zerwanie stosunków dyplomatycznych z Rosją z powodu prześladowań mniejszości homoseksualnej w tym kraju. Niestety, nie wszyscy równie stanowczo odnoszą się do sytuacji w Rosji. Głos byłego znanego piłkarza polskiego, znawcy piłki nożnej, o tym, że „homoseksualiści nie mają wstępu do mojej szatni” współbrzmi, niestety, z klimatem putinowskiej Rosji.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

fio

© 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: Olison's Project - usługi graficzne. Wykonanie: zecernia.net - strony www