zadra-na-www

MATRONATY

Gloria w glorii
Barbara W. Lewicka   
15 sierpnia 2013

Najwyższym odznaczeniem państwowym w Stanach Zjednoczonych jest Prezydencki Medal Wolności. W tym miesiącu został przyznany znanej feministce Glorii Steinem i czterem innym wybitnym kobietom. Prezydent Obama tak je zaprezentował: „Medal ten przyznawany jest mężczyznom i kobietom, którzy swoje życie poświęcili temu, by uczynić pełniejszym nasze życie. Tegoroczne laureatki zostały obdarzone niezwykłym talentem, a tym, co je wyróżnia, jest ich dar dzielenia się nim ze światem. Mam zaszczyt przedstawić je z oznaką wdzięczności od całego kraju”.

Prezydencki Medal Wolności ustanowiony został w 1963 roku przez prezydenta Kennedy’ego. Otrzymało go dotąd 600 osób, w tym cudzoziemcy, m.in. Matka Teresa i Lech Wałęsa. Po raz pierwszy jednak wyróżniona dostała wieloletnia działaczka feministyczna. Media amerykańskich konserwatystów są oburzone, że medal otrzymała aborcjonistka, natomiast globalny ruch feministyczny odnotowuje z satysfakcją, że Ameryka zaczyna wreszcie doceniać ogromną rolę, jaką ruch feministyczny odegrał w tym kraju i na całym świecie.

W Polsce Gloria Steinem nie była dotąd szczególnie znana. Kuriozalna jest notka w polskiej wersji Wikipedii, składająca się z dwóch zdań: „znana amerykańska feministka, dziennikarka, założycielka feministycznego magazynu Ms. Pracowała dla CIA jako szpieg”. Drugie zdanie jest na tyle nieprecyzyjne, że trzeba je czytać jako oczerniające, a nie jako informację. Faktycznie, przez krótki czas, w latach 50 , Steinem pracowała w instytucji założonej przez CIA, co podaje znacznie bardziej precyzyjna i obszerna notka o Steinem w angielskojęzycznej wersji Wikipedii. Steinem urodziła się w 1934 roku w stanie Ohio. Jej matka pochodziła z rodziny szkocko-niemieckiej, a ojciec był niemiecko-polskim Żydem. Gdy Steinem miała 10 lat, rodzice rozwiedli się. Po studiach wyjechała na dwa lata na stypendium do Indii, a później, w Stanach, pracowała w Niezależnym Ośrodku Badań, instytucji państwowej, która realizowała zlecenia m.in. CIA. Od początku lat 60. Steinem zaczęła zajmować się dziennikarstwem i na tym polu od razu odniosła sukces. Jeszcze przed książką Betty Friedan „Mistyka kobiecości” napisała cykl artykułów o tym, co przeszkadza kobietom godzić pracę zawodową z życiem domowym. Redaktorzy pism, z którymi współpracowała, nie od razu zaakceptowali jej proemancypacyjne, feministyczne nastawienie. Rozgłos przyniósł jej artykuł o pracy „króliczków” z klubów Playboya. Żeby napisać go kompetentnie, Steinem zatrudniła się w jednym z takich klubów. Było to w 1963 roku. Dwadzieścia lat później na podstawie jej historii powstał film.

Równolegle do swojej kariery dziennikarskiej Gloria Steinem angażowała się w powstający wówczas ruch feministyczny. Szybko stała się jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy tego ruchu. Razem z Betty Friedan i Bellą Abcug poprowadziła w 1970 roku w Nowym Jorku ogromny, ogólnokrajowy marsz kobiet na rzecz równości.

Powstanie pisma „Ms.” połączyło obie pasje Steinem: dziennikarstwo i feminizm. Była jedną z założycielek najbardziej znanego pisma feministycznego w Stanach. Po raz pierwszy pismo to ukazało się w 1972 roku jako specjalne wydanie „New York Magazine”. Świetnie się sprzedało i w krótkim czasie zaprenumerowało je 26 tysięcy osób. Steinem pisała do „Ms.” do 1987 roku, do czasu, gdy pismo zmieniło wydawców. Ponownie związała się z pismem w 2001 roku, gdy wydawanie pisma przejęła współzałożona przez nią Fundacja Feministycznej Większości.

Prawie osiemdziesięcioletnia Gloria Steinem jest nadal aktywną uczestniczką ruchu feministycznego i komentatorką bieżących wydarzeń. Napisano już dwie jej biografie, powstał film o jej życiu.

Prezydentowi Obamie można pogratulować trafnego wyboru tegorocznej laureatki najwyższego amerykańskiego odznaczenia.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

fio

© 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: Olison's Project - usługi graficzne. Wykonanie: zecernia.net - strony www