zadra-na-www

MATRONATY

Festiwale filmów kobiet
Barbara W. Lewicka   
02 sierpnia 2013

Rewolta kobiet w dziedzinie filmu trwa i nasila się. Producenci filmowi, reżyserowie, scenarzyści, aktorzy pierwszego planu czy recenzenci filmowi oraz członkowie jury festiwalowych to w większości mężczyźni. Filmy kobiecych reżyserek z trudem przebijają się przez ten system utartych schematów oceny i przez kolesiostwo. Stąd pomysł na festiwale filmów wyreżyserowanych przez kobiety.

Festiwali tych jest sporo. Jednym z najstarszych jest Międzynarodowy Festiwal Filmów Kobiecych, odbywający się co roku na zmianę w Dortmundzie i w Kolonii. Kontynuuje tradycje Feminale i Femme Totale, festiwali filmowych, które odbywały się tam od 1984 roku. Celem tego festiwalu jest stworzenie platformy wymiany dla kobiet, które zajmują się filmem na każdym etapie produkcji: reżyserek, operatorek, kompozytorek muzyki filmowej. Również długą tradycję ma Kobiecy Festiwal Filmowy w Rocky Mountain. Trwa tydzień, wiele projekcji jest ogólnie dostępnych, niebiletowanych. Wspierany jest udział młodych twórczyń. Pierwszy festiwal odbył się w1988 roku i do tej pory się odbywa. Tradycją jest obudowanie festiwalu filmów w liczne wydarzenia towarzyszące.

Mała miejscowość Creteil w północnej Francji już od 1979 roku gości Festiwal Filmów Kobiecych. Jest to inicjatywa filmowczyń, które równocześnie brały udział w inicjowaniu drugiej fali feminizmu we Francji i w Europie Zachodniej. Festiwal ma międzynarodową renomę. Festiwal Filmów Kobiecych w San Francisco nie ma aż tak długiej historii, ale istnieje od 2004 roku. W międzyczasie „obrósł” w Kobiecy Instytut Filmowy, który działa od 2005 roku i za cel stawia sobie wspieranie zawodowego rozwoju kobiet reżyserek poprzez organizowanie warsztatów z uznanymi filmowcami/-czyniami dla początkujących reżyserek oraz poprzez wspieranie filmowczyń w udostępnianiu ich filmu szerokiej publiczności.

Podobne filmowe imprezy  odbywają się też w tak odległych od centrum miejscach świata, jak Erewan czy Ankara. Szczególnie ciekawy, choć nie tak prestiżowy jak wcześniejsze, jest festiwal organizowany przez ormiańską feministyczną Fundację „Liza”. Na tym festiwalu spotykają się w Erewanie filmy kobiecych reżyserek z krajów dawnego Związku Radzieckiego, z Unii Europejskiej oraz z Bliskiego Wschodu. To samo dotyczy festiwalu filmowego, organizowanego przez feministyczne stowarzyszenie „Latająca Miotła” z Turcji.

W zeszłym roku na mapie festiwali filmów kobiecych pojawił się kolejny, ciekawy i wart odnotowania punkt. Jest to odbywający się późną jesienią Festiwal Filmów Feministycznych. W Londynie, czyli całkiem blisko.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

fio

© 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: Olison's Project - usługi graficzne. Wykonanie: zecernia.net - strony www