zadra-na-www

MATRONATY

Znów biją Femen
Barbara W. Lewicka   
29 lipca 2013

W minioną sobotę 26 lipca trzy działaczki Femenu, Jana Żdanowa, Aleksandra Szewczenko i Oksana Szaszko oraz towarzyszący im fotograf pracujący dla „The New York Timesa”, Dimitryj Kostjukow, zostali zaatakowani na ulicy przez grupę mężczyzn w cywilu i uprowadzeni. Tego samego dnia założycielka Femenu, Anna Hucoł, została przez nieznajomych obrzucona obelgami, gdy wyprowadzała rano psa. Na wieść o uprowadzeniu trzech działaczek opublikowała oświadczenie: „Próby zastraszania i przemoc nie zdołają nas powstrzymać. Bez względu na to, kto dokonuje napaści, czy członkowie służb bezpieczeństwa, czy indywidualne osoby”. Już po tym fakcie, wieczorem, Anna Hucoł została zaatakowana przez niezidentyfikowanego mężczyznę i uderzona w twarz. Napastnik zniszczył też jej laptopa. Dzień wcześniej, w piątek, również przez nieznanych sprawców został pobity przyjaciel i doradca Femenu, Wiktor Swiacki. Jest teraz szpitalu. Tak Ukraina przygotowywała się do świętowania rocznicy chrztu Rusi Kijowskiej, prekursorki państwa ukraińskiego.

Femen planował przeprowadzić akcję z okazji 1025 rocznicy ochrzczenia Rusi Kijowskiej. W sobotę odbyły się główne uroczystości z udziałem prezydentów Rosji i Ukrainy, Putina i Janukowycza oraz patriarchy moskiewskiego, który jest zwierzchnikiem kościoła prawosławnego, uznawanym jedynie przez część wiernych ukraińskich. Pozostali ukraińscy prawosławni uznają jedynie zwierzchnictwo patriarchy kijowskiego, Filareta, który swoje uroczystości zaplanował na następny dzień, w niedzielę. Poprosił on wiernych o modlitwę o przystąpienie Ukrainy do Unii Europejskiej.

W międzyczasie okazało się, że „nieznani sprawcy”, którzy uprowadzili trzy działaczki Femenu i fotografa, to policjanci. Fotografowi udało się przekazać gryps ze szpitala, do którego razem z Oksaną Szaszko wysłany został na opatrunek po pobiciu. Cała czwórka uprowadzonych jest przetrzymywana w areszcie.

Femen powstał na Ukrainie przed pięciu laty. Przez ten czas uzyskał dwuznaczny rozgłos i szeroką publiczność z powodu swoich ekstremistycznych performansów politycznych. Dopracował się również autonomicznie działających lecz współpracujących ze sobą organizacji Femenu w kilku krajach, ostatnio nawet w Tunezji. Obecna sytuacja Femenu na Ukrainie pokazuje, jak bardzo niedemokratyczne stosunki panują jeszcze w tym kraju. Działaczki Femenu powinny zostać natychmiast uwolnione, a sprawcy napaści na nie oraz ich mocodawcy powinni zostać zidentyfikowani, osądzeni i skazani za ewidentne nadużycie władzy.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

fio

© 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: Olison's Project - usługi graficzne. Wykonanie: zecernia.net - strony www