zadra-na-www

MATRONATY

Nagie piersi wolne
Barbara W. Lewicka   
01 lipca 2013

W Tunezji nadal niepokoje. Wszystko przez terror nagich piersi. Jedna Tunezyjka w toplesie wystarczyła, żeby wstrząsnąć państwem islamskim. Amina Sboui, pseudonim Amina Tyler, zakłóciła spokój rodaków, oświadczając w Internecie, że jej brzuch należy do niej. Jest tunezyjską członkinią międzynarodowej organizacji Femen, przeprowadzającej akcje terrorystyczne na całym świecie. Za to siedzi teraz w więzieniu i czeka na proces. Fakt, że te akcje terrorystyczne nie zabijają nikogo ani nie ranią, nie ma większego znaczenia przy formułowaniu oskarżenia o przynależność do międzynarodowej organizacji terrorystycznej. Gdyby nie to, że Amina Sboui rzeczywiście jest więziona, można byłoby uznać takie oskarżenie za absurd. Brutalność i bezwzględność oskarżycieli przekracza granice zdrowego rozsądku.

Na razie uwolnione zostały jedynie trzy członkinie Femen, które przyjechały do Tunezji z Niemiec i z Francji i w maju przeprowadziły happening solidarności z uwięzioną. Zostały za to aresztowane i groził im wielomiesięczny areszt. W ostatnich dniach je zwolniono, gdy publicznie przeprosiły. Zaraz po przylocie do Francji odwołały przeprosiny, wyjaśniając, że postąpiły tak, żeby uniknąć dalszego więzienia. Miesiąc spędzony w tunezyjskim więzieniu był wystarczająco przykrym doświadczeniem.

Działaczki Femenu opowiadają o strasznych warunkach w tamtejszych więzieniach, o brudnych i przepełnionych celach i o stałej inwigilacji: powtarzające się kontrole osobiste, zakaz lektur innych niż Koran, zakaz zajęć innych niż modlitwa. Działaczki Femenu zaczynają działać podobnie jak Greenpeace. Pojawiają się w miejscach, w których coś ważnego się dzieje, nagłaśniają swoimi happeningami sprawy dotyczące kobiet, które w innym wypadku nie miałyby szans na zainteresowanie mediów masowych i globalnej opinii publicznej. Dzięki Femenowi wiemy dziś więcej o dyskryminacji kobiet w Tunezji. Można też mieć nadzieję, że Amina Sboui będzie miała przyzwoity proces, bo Tunezja już wie, że świat będzie mu się przyglądał.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

fio

© 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: Olison's Project - usługi graficzne. Wykonanie: zecernia.net - strony www