zadra-na-www

MATRONATY

Terror nagich piersi
Barbara W. Lewicka   
10 czerwca 2013

Zaczęło się na Ukrainie, ale teraz już w żadnym kraju mężczyźni nie mogą spać spokojnie. Terror nagich piersi narasta, widmo Femenu krąży po świecie. Już nawet w krajach islamskich kobiety przestają się potulnie chować za hidżabem i burką i zaczynają zasilać szeregi Femenu.

Państwami islamu w marcu wstrząsnęła dziewiętnastoletnia Tunezyjka, Amina Sboui, publikując w internecie swoje półnagie zdjęcie z napisem: “Moje ciało należy do mnie i nie jest sprawą niczyjego honoru”. W porównaniu do innych islamskich krajów regionu Tunezja jest stosunkowo liberalnym państwem. Mimo to wystąpienie młodej, odważnej dziewczyny wzbudziło gwałtowne reakcje, tym bardziej, że nie poprzestała na jednej akcji. Ostatnio zaaresztowano ją za napisanie sprayem na murze słowa “Femen”, oskarżając o naruszenie powagi publicznego miejsca. Ponieważ miała przy sobie spray z pieprzem, dodatkowo została oskarżona o posiadanie niebezpiecznego narzędzia. Za obydwa „przestępstwa” grozi jej do dwóch lat więzienia. Z uwagi na to jednak, że utrzymywała kontakty z Femenem, została również oskarżona o udział w międzynarodowej grupie przestępczej, za co grozi znacznie wyższa kara, do dwunastu lat więzienia. Oficjalny akt oskarżenia nie został jeszcze sformułowany, a Amina Sboui ma swoją adwokatkę, więc jest szansa na proces, który może wiele zmienić w sytuacji kobiet, zwłaszcza kobiet w krajach islamskich.

W międzyczasie jednak Femen również działa. Podczas wizyty w Montrealu wystąpienie premiera Tunezji zostało przerwane przez działaczkę Femenu, która zaapelowała o uwolnienie Aminy Sboui. Kolejną akcją był happening trzech działaczek Femenu z Francji i z Niemiec w stolicy Tunezji, przed budynkiem sądu najwyższego. W akcji miały uczestniczyć również działaczki z Ukrainy, ale zostały deportowane. Oleksandrę Szewczenko policja odstawiła na lotnisko już z hotelu w Tunezji. Szewczenko skomentowała ten fakt, mówiąc że była to pierwsza w historii tego kraju deportacja z powodów seksualnych. Francuzki i Niemka, którym udało się dotrzeć pod budynek sądu i przeprowadzić swój “atak nagimi piersiami”, grozi teraz rok więzienia za obrazę moralności publicznej. Proces ma ruszyć w połowie czerwca, ale jeszcze przedtem, w najbliższych dniach, odbędzie się zaplanowane wcześniej spotkanie Angeli Merkel z premierem Tunezji. Rzecznik rządu niemieckiego zapowiedział już, że Merkel zamierza w rozmowie z Tunezyjczykiem podjąć temat trzech Europejek, w tym Niemki, którym mają dostać surowy wyrok w Tunezji. Jednocześnie inne działaczki Femenu zorganizowały happening w Paryżu. Imitując modlitwę tradycyjnych muzułmanów, rozebrane do pasa biły czołem przed ambasadą Tunezji, by uwolnić Aminę Sboui i pozostałe działaczki Femenu.

Tajna, kobieca broń – nagie piersi – zaczyna się rządom mężczyzn wymykać spod kontroli.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

fio

© 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: Olison's Project - usługi graficzne. Wykonanie: zecernia.net - strony www