zadra-na-www

MATRONATY

"Żebro Adama" wraca
Barbara W. Lewicka   
09 maja 2013

Dwadzieścia lat temu przestało się ukazywać pismo „Spare Rib”. Starsze siostry feministki z Wielkiej Brytanii publikowały swój odpowiednik „Zadry” przez dwadzieścia jeden lat, do roku 1993. W Polsce w tym samym roku ukazał się pierwszy numer pierwszego pisma feministycznego drugiej fali ruchu  kobiecego, czyli wydawane przez Fundację Kobiecą „Pełnym Głosem”. Feminizm zachodni jest więc o te dwadzieścia lat starszy od polskiego.

W całej zachodniej Europie jedynie niemieckie pismo feministyczne „Emma” jest wydawane nieprzerwanie od 26 stycznia 1977 roku. Pisma drugiej fali ruchu kobiecego w większości przestały się ukazywać. Jak się jednak okazuje, do czasu. Znane i popularne angielskie pismo feministyczne „Spare Rib” zapowiedziało swój powrót na rynek angielskojęzycznych czasopism.

Redaktorką naczelną ma być Charlotte Raven, dziennikarka i publicystka angielska. Uważa ona, że potrzebny jest powrót do radykalizmu z lat 70. i do jego odświeżającej energii. Dlatego jej koncepcja pisma jest symfoniczna: ma to być kompleksowy projekt, nie tylko czasopismo. Raven chce organizować spotkania i dyskusje, a także planuje feministyczny, internetowy Hyde Park, prowadzony bez cenzury jako internetowa, równoległa wersja papierowego pisma.

Raven uważa, że właśnie teraz, w sytuacji powszechnej bierności i konsumpcjonizmu, na nowo potrzebny jest feminizmw jego radykalnej postaci. Jej akcja zbierania funduszy na nowe-stare pismo dała już pierwsze efekty, wśród zamożnych znajomych i zamożnych znajomych tych znajomych Raven uzbierała wstępną sumę, która powinna pozwolić na start.

Podsumowując dzisiejsze czasy Raven twierdzi: „Możesz być tak powierzchowna, jak tylko chcesz, jednocześnie możesz nazywać się feministką i mieć obsesję na punkcie butów, ale sądzę, że powinnaś jednak postawić kreskę pomiędzy tymi dwiema rzeczami i powiedzieć sobie, że lepiej jest nie mieć fioła na punkcie butów”.

Wydawanie „Spare Rib” na nowo Raven zaanonsowała całkiem niedawno, w kwietniu. Ciekawe, jaki będzie pierwszy numer pisma sprzed prawie pół wieku, a jednocześnie jak najbardziej dzisiejszego. Trzymam za nie mocno kciuki i mam nadzieję, że cena prenumeraty nie będzie zbyt wysoka.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

fio

© 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: Olison's Project - usługi graficzne. Wykonanie: zecernia.net - strony www