zadra-na-www

MATRONATY

Dziewczynki zagrożone
Barbara W. Lewicka   
19 marca 2013

Wydawać by się mogło, że rytualne okaleczanie genitaliów kobiecych to praktyki odległe, dotyczące innych krajów, czasów i kontynentów. Tymczasem w Europie narażone są na to tysiące dziewczynek, a kolejne dziesiątki tysięcy kobiet cierpi z powodu późnych skutków tego okaleczenia. Praktykuje się je w ponad dwudziestu krajach świata, głównie w Afryce. W Europie – w środowiskach migranckich, gdy oboje lub jedno z rodziców pochodzi z kraju, w którym jest to tradycja.

Rytualne okaleczenie genitaliów kobiecych polega na wycięciu całości lub części zewnętrznych genitaliów. Porównywanie tego z obrzezaniem mężczyzn jest eufemizmem, bo obrzezanie w wypadku mężczyzn nie powoduje negatywnych skutków zdrowotnych, a jego zwolennicy przekonują, że wręcz jest korzystne dla higieny i że świetnie wpływa na życie seksualne mężczyzny. Natomiast okaleczanie kobiet w najdalej idącej wersji polega na wycięciu klitoris oraz warg zewnętrznych mniejszych i większych, co sprawia, że ból i nie gojąca się nigdy rana towarzyszą kobiecie do końca życia.

Okaleczenie genitalne kobiet nie ma uzasadnienia ani medycznego, ani religijnego, lecz jest obrzędem praktykowanym w części społeczności, głównie afrykańskich. Ten sadystyczny rytuał okaleczania i poniżania kobiet przez ich własną społeczność został wraz z imigrantami przywieziony do Europy.

W czerwcu 2012 roku Parlament Europejski potępił genitalne okaleczanie kobiet jako formę przemocy wobec kobiet. Europejski Instytut Genderowy w Wilnie przygotował raport o sytuacji w różnych krajach europejskich wraz z informacją o środkach, jakie się w tych krajach stosuje, by zapobiegać okaleczaniu genitalnemu kobiet oraz żeby pomagać ofiarom już dokonanego okaleczenia. Środki te to zarówno działania państwa i jego organów, jak i praca organizacji pozarządowych.

W Polsce, niestety, ten temat wydaje się bagatelizowany przez instytucje państwowe, inaczej niż w Słowacji czy na Węgrzech. Kraje te, podobnie jak Polska, nie są wprawdzie głównym celem migracji z Afryki, jak Francja czy Wielka Brytania, lecz również w tych krajach istnieje zagrożenie genitalnym okaleczeniem. Dane z Węgier podają liczbę kilkuset dziewczynek, zagrożonych okaleczeniem. Warto i w Polsce zadbać o bezpieczeństwo kobiet i dziewczynek, które przyjechały z krajów, w których były narażone na okaleczenie.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

fio

© 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: Olison's Project - usługi graficzne. Wykonanie: zecernia.net - strony www