zadra-na-www

MATRONATY

Święto Waginy
Barbara W. Lewicka   
15 lutego 2013

Czternasty dzień lutego od lat świętowany był na Zachodzie i w Stanach jako Dzień Zakochanych. Od niedawna to święto zaczęło się przyjmować również w Polsce. Nie bez problemów, bo niechętnych mu było sporo. Z jednej strony argumentowano, że sposób i formy świętowania tak poważnej sprawy, jak zakochanie i miłość, są w Walentynki niepoważne, powierzchowne, a całe święto służy tylko sprzedawcom serduszek oraz wszystkich innych towarów, opakowanych w czerwone pudełka i opaski. Z drugiej strony pojawił się opór wobec powszechnego świętowania par heteroseksualnych, jak gdyby tylko ich dotyczyła miłość i zakochanie. Akcje „Walentynki dla lesbijek i gejów” trochę potrząsnęły świętującymi.

Walentynki w Polsce nie zdążyły jeszcze na dobre zostać „kupione”, a już okazało się, że są przeterminowane. Teraz zamiast świętego Walentego i Dnia Zakochanych o dowolnej orientacji seksualnej świętujemy 14 lutego Dzień Waginy. Zaczęło się od „Monologów waginalnych” Eve Ensler, sztuki, która, podobnie jak wcześniej „Zmistyfikowana kobiecość” Betty Friedan, poruszyła wiele kobiet. Sztuka ta zachęciła do zajęcia się swoim ciałem, fizjologią i seksualnością bez tabu, a sama Ensler inicjuje kolejne kampanie społeczne. W tym roku jest to wydarzenie bezprecedensowe, bo na skalę globalną, adresowane do pojedynczych kobiet, grup nieformalnych i oddolnych organizacji kobiecych. Bez wsparcia instytucji międzynarodowych i rządów Ensler zaprosiła do udziału we flash mobie o nazwie „Zerwać łańcuchy”, polegającego na tańcu w centrach dużych i małych miast świata. Na stronie V-day można znaleźć informację, gdzie najbliżej w Walentynki można zatańczyć przeciw przemocy wobec kobiet.

Historyczny święty Walenty był biskupem chrześcijańskim w Rzymie i mimo zakazu cesarza udzielał ślubów młodym żołnierzom rzymskim. Został ukarany śmiercią, a przez Kościół uznany za męczennika. Nie on jednak był pierwszym patronem czternastego lutego. W pogańskim Rzymie świętowano w ten dzień wilczycę, która wykarmiła Remusa i Romulusa, legendarnych założycieli Wiecznego Miasta. A więc jak zwykle – na początku była kobieta, tyle że patriarchat narzucił na nią swój duszny kocyk ze sztucznego materiału.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

fio

© 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: Olison's Project - usługi graficzne. Wykonanie: zecernia.net - strony www