zadra-na-www

MATRONATY

5% demokracji w Syrii
Barbara W. Lewicka   
23 grudnia 2012

Od wielu miesięcy trwają w Syrii wewnętrzne walki. Opozycja wobec autorytarnych rządów Baszara al-Assada próbuje obalić go siłą. Determinacji antyautorytarnej opozycji przygląda się cały świat. Bezwzględność dyktatora, wysyłającego czołgi przeciw własnemu społeczeństwu, wywołuje oburzenie, a  zdjęcia zamordowanych cywilów, bez względu na płeć i wiek, budzą grozę.

W czerwcu 2011 na spotkaniu w Istambule w Turcji opozycjoniści syryjscy doprowadzili do utworzenia wspólnej reprezentacji różnych nurtów wewnątrz swojego ruchu: islamistów, sekularystów i lewicowców. Organ ten o nazwie Syryjska Rada Narodowa w listopadzie tego roku przekształcił się w Syryjską Koalicję Narodową. W gronie sześćdziesięciu osób tworzących Koalicję znalazły się tylko trzy kobiety.

Działaczki organizacji na rzecz praw człowieka z organizacji SAWASIA, co po arabsku znaczy „równość”, są oburzone takim rozwojem spraw wewnątrz gremium, które stawia sobie za cel demokratyzację stosunków politycznych w Syrii. Według nich 5% kobiet w Koalicji nie może reprezentować połowy społeczeństwa, jaką są kobiety. SAWASIA powstała w Damaszku, ale obecnie, ze względu na wojnę domową, jej liderki działają w USA. Stamtąd domagają się większej otwartości od Syryjskiej Koalicji Narodowej i reprezentatywnego włączenia kobiet do tego gremium.

Kobiety argumentują, że wiele kobiet brało i bierze udział w działaniach opozycji, zarówno bezpośrednich, jak i politycznych. Ponad trzy tysiące kobiet zginęło w walkach. Te, które starają się współpracować z ośrodkami opozycji, są jednak demotywowane, gdy chodzi o udział w pracy koncepcyjnej i politycznej. Działaczki SAWASIA podają przykłady ich własnych, na dłuższą metę nieudanych prób współdziałania z Syryjską Koalicją Narodową.

SKN została już przez ponad 100 krajów na świecie uznana za prawomocną reprezentację Syrii. 11 grudnia do grona tych krajów dołączyły Stany Zjednoczone. Społeczność międzynarodowa tym samym wykazała się niekonsekwencją, popierając jako siłę prodemokratyczną tak niedemokratyczne gremium, jak Syryjska Koalicja Narodowa, składająca się prawie z samych mężczyzn

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

fio

© 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: Olison's Project - usługi graficzne. Wykonanie: zecernia.net - strony www