zadra-na-www

MATRONATY

Pisarze od kuchni
Marta Lupa   
01 października 2012

Czy Gałczyński parzył sobie kawę? A Mickiewicz gotował bigos? Czy Dumas chodził na zakupy? A Miller zmywał? Czy Iwaszkiewicz smażył placki ziemniaczane? A Sartre sprzątał łazienkę?

 
Kiedy jestem kobietą?
Julia Fiedorczuk   
01 października 2012

Wybitna filozofka Judith Butler dowodzi w swoich pracach, że – z grubsza rzecz ujmując – nie istnieje ktoś taki, jak kobieta. Wchodząc w polemikę z rozmaitymi odmianami feministycznych i antyfeministycznych esencjalizmów, Butler wykazuje, że każda definicja kobiecości musi opierać się na wykluczeniu jakiejś grupy ludzi płci niemęskiej, ponieważ zawsze będą...

 
Bzdurne pytanie na śniadanie
Monika Angerhofer   
01 października 2012

W wolne dni umilam sobie spożywanie śniadania programiami w telewizji, żeby mieć na czym zawiesić oko między jednym a drugim kęsem. Najczęściej mój wybór pada na dwójkowe „Pytanie na śniadanie” i to nie w powodu mojego ogromnego zainteresowania odpowiedziami na te śniadaniowe pytania, ale raczej przez ograniczony wybór w telewizji o tej porze dnia.

 
Wszyscy mówimy onzykiem
Agnieszka Szeżyńska   
01 października 2012

Tak, tak, zgadza się. Właśnie tak: „wszyscy”, nie „wszystkie”. Dlaczego? Właśnie dlatego. Dlatego, że wszyscy mówimy onzykiem. Językiem męskim, językiem „on”, on-językiem, onzykiem po prostu. Onzyk mówi: rodzaj męski wiedzie prym, rodzaj męski to rodzaj podstawowy, rodzaj męski przede wszystkim. Chcesz uogólnić? Użyj rodzaju męskiego! W ten właśnie sposób „wszyscy” oznaczają „wszystkich i wszystkie”, ale „wszystkie” oznaczają już tylko siebie i nic więcej.

 


fio

© 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt: Olison's Project - usługi graficzne. Wykonanie: zecernia.net - strony www